Vogue fotograafidest

1999. aasta oktoober.
Kütiorgu saabuvad kaheks nädalaks
Zanna (Vogue jt fotograaf, Londoni tõusev täht. Tal on oma riiginimi ka, aga selle järgi ei tea teda keegi),
Adam Shepherd (projekti art director) ja
Ross Kirton (Zanna assistent)
et pildistada Casa Vogue jaoks Kütioru Avatud Ateljeed.

Loll Eesti toll ei lase neid 3 kasti tehnika ja 6 kasti polaroidfilmiga maale sisse. Nõuavad filmi eest 10 000 EEK käibemaksu. Tuleb maksta. Pärast saadakse see siiski tagasi.

Killavoor jõuab kohale kahe dzhiibi, Herkki E Merila ja Tarvo H Varrese abiga. Zanna kukerpallitab dzhiibist välja, teeb ennast kohe tuha ja saviga üleni kokku ja on väga õnnelik. Esimese nädala põhiliselt vaatab, kuidas on. Teisel nädalal hakkab pildistama. Tiheda tööpäeva tulemuseks 2-3 A4 polaroidkaadrit. Ajast tuleb puudu, jäävad kolmandaks nädalaks veel.

Kadedakstegevalt tõhus meeskonnatöö. Igaüks teab täpselt oma rolli protsessis, keerulised seaded, valgusskeemid ja lavastused laabuvad ludinal. Sõnu pole vaja, räägitakse muust. Väga naeruhimuline võttegrupp. Kahe nädalaga võetakse 6 kasti filmi täis.

Vahepeal on Wallpaper haisu ninna saanud, et Casa Vogue pildistab mingis seninägematus veidras kohas ja otsustab Vogue avastajarõõmu ära rikkuda planeerides sama lugu samasse numbrisse. Tarvo helistab, et Wallpaper on Tallinnas ja otsib kontakti. Otsigu. Paari päeva pärast jõuab läbi metsade ekselnuna kohale üks mudane kuju ja üritab läbirääkimisi pidada. Pakub võttepaiga üüriks kopsakat summat. Ei ahvatle nädalaks välja kolida kui keegid võõrad siin kraamivad ja bimbosid pildistavad. Joodame mudase agendi lahkelt täis, viskame nalja ja paneme magama.

Õhtuti on suurejoonelised pidusöömingud. Zanna on sama hea kokk kui fotograaf. Ta ise peab Londonis sarnast avatud ateljeed. The Ragged School on kunagisest vaestekoolist ümber ehitatud stuudio, kreatiivkompleks ja galerii. Adam on Kütiorus vana olija. Tema käis siin koos Patrick Collertoniga juba 1996 filmi tegemas. Järgmisel aastal tuleb jälle, koos Eesti Ökoinsenerikeskusega Sahara stiilis savipeldikut ehitama ja seda filmima.

Sel suvel oli Zannal Pariisis näitus, muu hulgas ka Kütioru piltidest 2m suurendused. Mis galeriis, ei mäleta.