30 Südasuve

Aasta on pikem kui huige. Meie kiiruse juures on ta 946 728 000 kilomeetrit pikk. Sekund on 30 km pikk. Minut on 1800 km pikk. Tund on 108 000 km pikk. Ööpäev on 2 592 000 km pikk. Aastatigu peab 946 728 000 km läbi roomama, ennem kui õhtule saab. See on meie võnkesagedus. Enamus miljardäre vist ei tea, mida 946 728 000 kilomeetrit tähendab. Ma ei hakka seletama. Seda on väga hõlbus teada saada, ainult kedagi ei saa palgata seda enda eest tegema. Tuleb lihtsalt aasta läbi tähelepanelik olla, kuulatada aeg-ajalt kuidas me läbi kosmilise tolmu ja meteooripilvede kahiseme, kuidas ööd ja päevad venivad kui kummipaelad ja ühel heal hetkel hakkab kõik jälle korduma.

Aprillis tuleb üha sagedamini ette päevi, mil sünnib soov õhtuti terassil piipu tõmmata. Juuni alguseks on kõik juba rammus ja haljas, ilmuvad sääsed, jaaniussid ja tigude hordid. Augustis hakkab rohelus puituma, septembrikuu külm kaste närtsitab heina. Kuidas kusagil, muidugi. Balti mere äärsetel maadel on see nii: Oktoobris tuleb piibuterassile minemiseks midagi soojemat peale visata.

Sealt edasi, november, detsember..., on juba talveuni. Seda maksab pidada.

Südasuve algus. Tähtede süütamise öö.

Päeval oli vahelduv pilvisus. Lõikasin sisse hotelli poolse piirisihi, niitsin pulkas heina ja õhtul keetsin suure pajatäie toitu. Saslõkkvorstid pigistasin soolest välja, lisasin kupatatud seeni, tex-mex pajasegu ja pihlakaid siirupis. Rammus, õline roog mitmeks päevaks, kui külalisi ei tule. Õhtul helistas Kristi ja lubas homme tulla. Õhtu tegi taeva kiilaks ja ühe-kahe vahel oli tunnikene juba sellist aega, mil tähed õue valgustasid. Remöbleerisin ja koristasin ateljee, vahtisin Hopkinsi Picassot. Parandasin kiiktooli ära ja vedasin õue.

Tähed siristasid õrtel vaikselt nagu talveunes sääsed. Ainult kõvasti meeli pingutades võis oimata, kuidas nad üksteise suhtes tasakesi liiguvad.

Majad on magajaid täis. Rahvaränne on sesoonne ja langeb kokku ajaga, mis on õuetöödeks mõeldudki. Soe ja valge on meie maadel üürikesed ja üürikese vältel tuleb ruttu ära teha see, mis lõunamaade majapidamises aasta peale tasasemalt jagub. Kui külalistega alati ka tööd teha, ükskõik kas metsatööd või mõttetööd, siis selekteeruvadki käijad turistideks ja nendeks, kellel paigaga on vaimset või tegusat osadust. Uudistajad hakkavad ise kõrvale hoidma, nende jaoks on hotell.

30. juuli 98
Peeter


Otsing
 
Supported by Labor & LaborintLaborSupported by Labor & LaborintLaborint