4 Sugulaste kokkutulek

On kahekümnenda sajandi lõpp. Istun siin kütiorus Leelo sugulaste kokkutulekul, ja kirjutan. Mõnd aega tagasi vooris siit läbi hulk inimesi, kes tegid tähelepanekuid skänneri kohta. Keegi skännis arvutisse oma näo. Sugulaste kokkutulekul oli (ja vist on veel praegugi) küllalt palju huvitavaid inimesi, kes räägivad setu keelt (ehkki ise nad väidavad, et õiget setu keelt ei oska praegu enam keegi). Arvuti taha kirjutama tulin seetõttu, et oli täiesti võimalik, et inimeste meeleolu varsti sumbub ja hajub, ja seega eelistasin ma varem lahkuda. Pealegi on üsna äraleierdatud tõsiasi, et igasugustelt pidudelt on alati mõistlik varem lahkuda - seda väga erinevatel põhjustel ja põhjendustel:
Ülemustel seetõttu, et alamad rahulikult ja üksinda pidutseda võiksid. Enamustel seetõttu, et peost parem mulje jääks. Varastel seetõttu, et nende olemust ei tabataks. Kinkijatel seetõttu, et neid paljaks ei kerjataks. Vaestel seetõttu, et järgmiseks tööpäevaks välja puhata. Rikastel, et järgmistele olemistele või koosolekutele suunduda. Tundmatutel tundmatuse hoidmiseks. Tuntutel imago hoidmiseks.
Hetk tagasi käis siit läbi keegi, kes küsis, ega üks suur mees pole üles (magamisrõdule) läinud. Küsisin suure mehe nime. Vastati, et see on küsija isa, kes on sinises pluusis. Ütlesin, et tema möödamineku tekitatud mürinat oleks kindlasti kuulda olnud. Sama persoon, kes oli ennem siin oma isa otsimas käinud, tuli praegu siia, küsis, kas teksti lugeda võib, ja rõõmustab praegu selle üle, et ka tema isik on jäädvustatud.
Kohale ilmusid kaks inimest, kes asusid samuti kirjutatavat teksti lugema. Isaotsija teatas neile, et “kui hästi läheb, saate teiegi praegu jäädvustatud ajalukku. Vähemalt mõneks ajaks...
Soovitati kirjutada ka endast (“et kes sina siin oled ja...). Mina olen inimene. Istuv ja kirjutav inimene. Kirjutamist lõpetav inimene.

Tambet Väli
4.juuli98

Otsing
 
Supported by Labor & LaborintLaborSupported by Labor & LaborintLaborint