9 Tohuvabohu päev

Loen “KENTAURI”. Varsti läheme Leeloga Baturinile külla. Kujundame. Kevadel peaks raamat ilmuma.
 
Ühel õhtul istusin tugitoolis ja hingasin. Endamisi kordasin: “...veel üks kord...veel üks kord...veel üks kord... veel üks kord...” Äkki käis üks plõksakas nagu oleks Raadio käima pandud. Kõrvas hakkas laulma Leticia Vasconelles, täpselt samamoodi, nagu ta laulis Kolmanda Politseiniku jazzklubis kaks ööd ennem Lissaboni “Veeuputuse” avamist. Tuleb välja, et mul on mälupõhjas selle esinemise täpne salvestus ja äkki pääsesin ma sellele ligi. Äkki pääsesin ma ligi väga paljudele asjadele, mida ma ammu unustatuks pidasin. Avastasin, et ma suudan üheaegselt mõelda kolmest asjast korraga. Teha kolme tööd üheaegselt. Väga vaimustav aga kõhedust tekitav olek. Tasapisi see eksalteeritud seisund hajus, kuid mitu üheaegset mõttelõnga heegeldavad paralleelselt edasi. Kui eetrit võtan, siis seda suurema vuhinaga.

Piilusin natuke “Tohuvapohu” etümoloogiasse. Mäletasin ainult, et ta Heebrea keeles kaos on ja varajaste piiblitõlgete kaudu eesti keelde istutatud. Selgus, et täpsemini tähendab ta ürgkaost, universumi hävitamise ja järgmise loomise vahele jäävat vormitust, seda sügavust, mille kohal esimese moosese alguses jumala vaim lehvitas. Idee pärineb Indiapoolsetest kujutelmadest maailma tsüklilise hävingu ja taassünni kohta. Alguses ja vahepeal on tohu ja bohu.

Piiblimüüdi varasemad Kaldea allikad, st Mesopotaamia kuukummardajad väidavad, et maailma lõi kaosest Jumalanna, alles hilisemad patriarhaalsed ümberkirjutajad võltsisid ta Jumalaks. Tohubohu oli Jumalanna poolvedel substants, hüübiv kuuveri, meri, veremeri.

Carol Ochs samastab Tohut jumalanna Tiamati (Heebrea Tehomet) ja Bohut isase maajumala Behemothiga (Peemoti ristiisa). Tohuvabohu on nende armunuss. See on siis praeguse Iraagi ja Iisraeli aladelt pärit tõlgendus. Kuna iidne paganlik loomismüüt on tabu, siis peavad nii juudid kui moslemid kuuverd roojaseks ja jäledaks. Mind millegipärast vaimustab, kui kuupuhastus reisi pidi alla voolab - eraldi prügikastid kasutatud hügieenisidemetele, näiteks lennukites, on näide hüsteeriliselt vastupidisest  hoiakust.

Ilmselt on India tüdrukutel kergem kuud puhastada kui juudiplikadel. Hindudel on Kali. Kali Ma. Tume Ema. Loomise ja hävituse ema. Hirmuäratav ja vaimustav neljakäeline, imeilus kolmesilmne tantsimas tapetud Shiva otsas, Shiva kõva juurika kohal, jalad kuuverest punased, kaelas pealuudest kee, irevil hambad lausumas püha silpi. Om. Matrikamantrat. Mantrate ema. Om Mani Padme Hum. Kalliskivi Lootoses. Yoni Lingamis.9. veebruar 2003 Peeter

Otsing
 
Supported by Labor & LaborintLaborSupported by Labor & LaborintLaborint